    HC20BBADA
    At a Glance
    Product Dimensions 5.5"h x 20"w x 20"d
    Model HC20BBADA is a 20" wide range hood ideal for apartments, senior living kitchens, hotel suites, and other smaller spaces. It comes in a jet black finish constructed from 21 gauge galvanized steel for a clean look and durable design.Read More
    What We Offer
    Get to know this product.
    Product Overview
    Product Overview
    This hood ships for ductless/recirculating ventilation (where no exhaust connection to the outside is available) but is convertible for horizontal or vertical ducted ventilation (3 1/4" x 10" rectangular ducting or 7" round, transition required). We include a combination aluminum mesh/charcoal filter to absorb grease, smoke, and odors. This unit accepts a standard light bulb (not included). Both the filter and lens cover snap in place, with no tools required to change out as needed. Note: this hood does not include a power cord and is designed to be hard-wired by a licensed professional.
    20" Wide ADA Compliant Range Hood
    Convertible hood designed for ducted or ductless installation in compliant with ADA guidelines
    ADA compliant design
    Under cabinet range hood
    Low profile design offers classic style to finish your kitchen
    20 inch width
    Sized for use over 20 inch cooking surfaces (additional sizes available)
    Convertible design
    Powerful ventilation
    Can operate at 270 CFM to ensure thorough ventilation of your cooking surface
    Black finish
    Matte finish in jet black suits any kitchen space
    Easy conversion
    Ships pre-set for recirculating mode but can be converted in a few simple steps
    Versatile top or rear exhaust
    Can be connected to 3 1/4" x 10" vertical or horizontal exterior venting or 7" round vertical (transition required for both)